NACE KODU

Tüm işverenleri yükümlülük altına alan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. 29 Mart 2013 tarihli ve 28602 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Listesi Tebliği'ne göre tüm işletmeler NACE kodlarına karşılık gelen tehlike sınıfları paralelinde aşağıdaki gibi 3 sınıfa ayrılmıştır: 

Az Tehlikeli Sınıf: Büro faaliyetleri, perakendecilik, Lokantalar, oteller, okullar vb.

Tehlikeli Sınıf: Ayakkabı, mobilya, deterjan, et üretimi, diş hekimliği vb.

Çok Tehlikeli Sınıf: Yapı sektörü, ağır sanayi, hastaneler, petrol istasyonları vb.

OSGB hizmet süresi hesaplama ve fiyatlandırma tehlike sınıfına göre değişkenlik göstermekte olduğundan, NACE Kodu doğru olarak bilinmelidir.

NACE Kodu Nedir?

Avrupa Topluluğunda, Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması NACE (Altılı Faaliyet) olarak adlandırılmakta olup, Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağı olarak kullanılmaktadır. NACE kodlamasında faaliyet konularına göre işyerlerine/işletmelere altı haneli bir kod verilmektedir.

NACE Kodunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

NACE Kodunuz, vergi levhanızdaki "Ana Faaliyet Kodu ve Adı" bölümünün başında yer alan 6 haneli rakamdır.

NACE Kodu Değişikliği

Faaliyet gösterdiğiniz iş koluna ait faaliyet kodunun (NACE) Ticaret Sicili Müdürlüğü’nce tescil olunan iş konusuna uygun olması gereklidir. Uygun olmaması durumunda, öncelikle iş konunuzdaki değişikliğin ilgili müdürlükten tescilini yaptımanız gereklidir. Sonrasında bağlı bulunduğunuz vergi dairesinde, yeni faaliyet kodunu vergi levhanıza işletmeniz gerekir. Bu işlemlerle şirketlerin Mali Müşavirleri ilgilenmektedir. Bu işlemin ihmal edilmesi cezai müeyyide alınmasına neden olur.

NACE Kodu ve Tehlike Sınıfları Listesini indirmek için tıklayınız .

Adres

Merve Mah. Doganay Sk. No:15 Sancaktepe - Istanbul

Telefon

0 216 326 74 35